Δευτέρα 1 Οκτωβρίου 2012

Ερασιτεχνικό: "Χ" στη Βουνοπλαγιά (ΒΙΝΤΕΟ), μόνο πρώτο το Κάστρο - Ήττες για τους πρωτοπόρους στη Β'

Χωρίς νικητή έληξε η μεγάλη αναμέτρηση της Βουνοπλαγιάς με την Πεδινή και έτσι δεν άλλαξε σημαντικά η βαθμολογία, με το Κάστρο να παραμένει μόνο πρώτο.
    Προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με τον Κίτσιο ενώ ισοφάρισε ένας πρώην παίκτης τους, ο Δήμας.
Ήττες για τους πρωτοπόρους στη Β'
    Μία άκρως ενδιαφέρουσα αγωνιστική ήταν...
η 6η για τους δύο ομίλους της Β' Ερασιτεχνικής.

Ήττες σοκ για τους μέχρι πρότινος πρωτοπόρων της βαθμολογίας, έφεραν ανακατατάξεις, ενώ αρκετές ομάδες πήραν βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια. Στραβοπάτησαν οι πρωτοπόροι στη Β' Ερασιτεχνική. Το διπλό της Αμφιθέας στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα έκανε αίσθηση ενώ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους και στην Θύελλα Ελεούσας να περάσουν μπροστά στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Β' Ερασιτεχνικής.

Ανακατατάξεις υπήρξαν και στον Β' όμιλο, καθώς οδυνηρή ήττα υπέστη και η Αμπελιά εντός έδρας από την Αετορράχη, ενώ ήττες σοκ γνώρισαν και οι Χουλιαράδες με τα Σερβιανά.

Γκολ και θέαμα στο Βουνοπλαγιά-Πεδινή 1-1
    Ματσάρα έγινε στο γήπεδο της Βουνοπλαγιάς ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Πεδινή οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Γκολ, δοκάρια και πολλές φάσεις συνέθεσαν το σκηνικό του αγώνα, με το τελικό αποτέλσμα κατά την προσωπική μας άποψη να είναι δίκαιο.
    Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την Βουνοπλαγιά να επικρατεί στο πρώτο ημίχρονο, ενώ την Πεδινή να είναι πολύ καλύτερη στην επανάληψη. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους στο 45' που τους ανέβασε την ψυχολογία. Δυο ακόμη παράγοντες έπαιξαν ρόλο στο να κρατηθεί το σκορ στο 1-1 είναι ο τερματοφύλακας Καραγιάννης που πραγματοποίησε εκπληκτικές αποκρούσεις και τα δοκάρια του Ζαραβέλα τα οποία οι επιθετικοί της Βουνοπλαγιάς τα σημάδεψαν τρείς φορές.
Φάσεις-Γκολ
16' ΓΚΟΛ: Κόρνερ Ραγιά κεφαλιά του Γιαννόπουλου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια απομάκρυνε ο Δέρβας, η μπάλα έφτασε στον Μπαλαντάνη, αυτός την έχασε στο χώρο του κέντρου από τον Κύρκο, ο οποίος πάσαρε στον Τζάλλα, ο τελευταίος έκανε γέμισμα προς την περιοχή της Πεδινής η μπάλα έφτασε στον Κίτσιο ο οποίος με ωραίο σουτ έστεικε την μπάλα στη γωνία του Ζαραβέλα και έκανε το 1-0.
25' Σέντρα του Τζάλλα κεφαλιά του Κίτσιου, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.
45' ΓΚΟΛ: Πλασέ του Μπόλου, η μπάλα βρίσκει στη ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού του Καραγιάννη και στην επιστροφή της ο Δήμας την σπρώχνει στα ανυπεράσπιστα δίχτυα κάνοντας το 1-1.
48' Οτσάνης σουτάρει, αποκρούει ο Καραγιάννης, η μπάλα φτάνει στον Σταμούλη που κάνει νέο σουτ, αλλά και πάλι ο Καραγιάννης πέφτει σωτήρια και αποκρούει τη μπάλα αποσοβώντας βέβαιο γκολ.
53' Σουτ του Δήμα,ο Καραγιάννης διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.
56' Σουτ του Χατζηχρήστου και πάλι ο Καραγιάννης αποκρούει.
68' Σέντρα του Μπέτζιου, ο Κίτσιος πιάνει την κεφαλιά η μπάλα έφυγε όμως άουτ.
75' Ανάποδο ψαλίδι του Μπάφα, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
77' Εκτέλεση φάουλ του Τζάλλα, κεφαλιά του Μπάφα και αυτή τη φορά η μπά βρήκε ξανά το οριζόντιο δοκάρι.
87' Σουτ του Οικονόμου Ι. από καλή θέση, η μπάλα κατέληξε άουτ.
Διαιτησία: Κατσικογιάννης ( Γούκος-Πασχάλης).
Βουνοπλαγιά: Καραγιάννης, Τσίτσος, Λιούρης ( 22' Κραγιάννης Ι.), Μπαιραμπάς, Θάνος, Κύρκος, Ραγιάς ( 46' Μάντης), Τζάλλας, Κίτσιος, Γιαννόπουλος, Μπέτζιος ( 69' Μπάφας).
Πεδινή: Ζαραβέλας, Οικονόμου Ι., Μπαλαντάνης, Παππάς ( 78' λ.τρ. Αδάμου), Δέρβας, Τσερμεντσέλης, Σταμούλης, Τσάνης, Αναστασίου ( 45' Χατζηχρήστου), Μπόλος, Δήμας ( 61' Οικονόμου Α.).