Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2013

Ερασιτεχνικό: Με νίκες των φιλοξενούμενων τα τοπικά “ντέρμπι”…

Στην Α΄ η Λαψίστα νίκησε εκτός το Ροδοτόπι, δύσκολα τα πράγματα για Βουνοπλαγιά. Στη Β΄ καλπάζει η Ελεούσα. Στο τοπικό ντέρμπυ της Γ΄ οι Καρυές νίκησαν το Πετσάλι στην έδρα του και πήραν κεφάλι. Ατυχίες για τη Ζίτσα, τεσσάρα οι Ανάργυροι.
    Λεπτομέρειες από τα παιγνίδια των ομάδων.
    Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

Α΄ Ερασιτεχνική
Αγωνιστική των στραβοπατημάτων των πρωτοπόρων ήταν η 23η αγωνιστική για την Α' Ερασιτεχνική.
Μετά τις ισοπαλίες της Πεδινής και της Κρύας, ήρθε και η ήττα της Κόνιτσας την Κυριακή στον Κατσικά με 1-0, χάνοντας την ευκαιρία να πατήσει κορυφή. Το γκολ σημείωσε με ατομική προσπάθεια από κλέψιμο της μπάλας και σουτ του Βαρτζιώτη στο 65'. Η Θύελλα Κατσικά είχε και πέναλτι χαμένο του Γ. Βαρτζιώτη στο 51' το οποίο απέκρουσε ο Καϊσίδης.

Β΄ Ερασιτεχνική
Η Ελεούσα στον Α' όμιλο και οι Χουλιαράδες με το Κουτσελιό στον Β', ήταν οι κερδισμένοι της 24ης αγωνιστικής στη Β' Ερασιτεχνική.
Στον Α' όμιλο η Θύελλα Ελεούσας επικράτησε στο ντέρμπι του Καλπακίου και έκανε βήμα τίτλου, ενώ στον Β' τα Σερβιανά έχασαν βαθμούς από τη Δαφνούλα και έτσι οι Χουλιαράδες ανέβηκαν μόνοι στο ρετιρέ, ενώ το Κουτσελιό πέρασε δεύτερο.

Κοσμηρά - Χουλιαράδες 15:00 Αμπελιάς
Λογγάδες - Συρράκου 15:00 Λογγάδων (χόρτο)
Καστρίτσα - Κουτσελιό 11:00 Κατσικάς (βοηθ.)

Γ΄ Ερασιτεχνική
Οι Καρυές πήραν το ντέρμπι του Α΄ Ομίλου της Γ' Ερασιτεχνικής κόντρα στη Φλόγα Πετσαλίου, και ανέβηκαν στο ρετιρέ της βαθμολογίας.
Αντίστοιχα στον Β' Όμιλο ο Ολυμπιακός Βοτανικού πήρε και τον αγώνα κόντρα στις Ελπίδες Ιωαννίνων, και παρέμεινε στην κορυφή.

Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Ελεούσα
Νικήτρια στο ντέρπι κορυφής αναδείχτηκε η Θύελλα Ελεούσας με το ισχνό αλλά πολύτιμο 1-0 επί του Καλπακίου, που έπαιξε φιλότιμα προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό. Με τη νίκη τους αυτή οι παίκτες του Κώστα Βελτσίστα έκαναν ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς απέκτησαν προβάδισμα έξι βαθμών απο τη δεύτερη θέση.
Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, μέσα σε αθλητικά πλαίσια, με τις δύο ομάδες να παίζουν για την κορυφή, ενώ κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Η Ελεούσα είχε την ελαφρά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο καθώς και στο τελευταίο 20λεπτο, όπου έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, αυτό που της έλειπε όμως ήταν η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα το 1-0 να σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Το γκολ που έκρινε τελικώς και την συνάντηση ήρθε στο 38' με σουτ του Βελτσίστα έξω από την περιοχή. Νωρίτερα ο Παύλος Γεωλδάσης έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Ευκαιρίες, όμως, για δεύτερο τέρμα έχασαν στο τελευταίο 20λεπτο και οι Σοφίας Ζήσης, Ντούγιας και Βελτσίστας μετά απο προσπάθειες του Τζιάλλα.
Διαιτήτευσε ο κ. Γείτονας (Κατσικογιάννης-Ράπτη). Απέβαλε στο 87' τον τερματοφύλακα του Καλπακίου με απευθείας κόκκινη κάρτα.
ΕΛΕΟΥΣΑ: Γεωλδάσης Γ., Οικονόμου, Κυριακόπουλος, Ζμπόνιας, Βλέτσας, Ντούγιας, Γεωλδάσης Π., Σαρέας (62' Πασχάλης), Βελτσίστας, Σοφίας Ζ (73' Ναούμης), Τζιάλλας (85' Τσουμάνης).
ΚΑΛΠΑΚΙ: Τζόλας, Γόγολος Ε., Τσουμάνης, Γόγολος Α, Αναγνωστόπουλος., Ηλίας, Αρβανίτης (53' Τάτσης), Μαρκούλης, Νταλάκας, Κατσαβριάς, Μωυσιάδης.

Με πρωταγωνιστή τον Τσιαντή οι Καρυές
Μεγάλος πρωταγωνιστής του ντέρμπι των Καρυών με τη Φλόγα Πετσαλίου ήταν ο Χρήστος Τσαντής, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.
Οι Καρυές επέστρεψαν στις νίκες με σκορ 2-1. Στο πρώτο μέρος, το Πετσάλι μπήκε πιο δυνατά και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η ομάδα των Καρυών, ωστόσο, ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 17' με πλασέ του Χρήστου Τσαντή στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα του Πετσαλίου (1-0). Στο 30' ο ίδιος παίκτης διπλασίασε με σουτ μέσα από την περιοχή, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Βασίλης Λάμπρου αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τις Καρυές με δέκα ποδοσφαιριστές.
    Το Πετσάλι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή και τα κατάφερε στο 67', όταν ο Γκουγιάννος πλάσαρε και, αφού η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών των Καρυών, κατέληξε στα δίχτυα.

Διαιτήτευσε ο κ. Κατσουλίδης (Μπαδήμας-Παπαδόπουλος).
ΚΑΡΥΕΣ: Μπέλλος, Κιάφας, Καλογιάννης Γρ., Τάτσης Β., Μιμιγιάννης, Λάμπρου Β., Χήτος Δ., Γάγας, Τάτσης Γρ (74' Καλογιάννης Τ), Δήμος, Τσαντής Χρ (82' Χήτος Π).

Έχασε με 1-0 η Ζίτσα που ήταν άτυχη…
Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι του α' ομίλου για την 16η αγωνιστική της Γ' Ερασιτεχνικής, καθώς μετά τη σαββατιάτικη νίκη επί της Ζίτσας με 1-0 βρίσκεται σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Το παιχνίδι στο γήπεδο της Ε.Π.Σ.ΗΠ ήταν πλούσιο σε θέαμα καθώς παρά το «φτωχό σκορ» δεν έλειψαν οι φάσεις, το πάθος, οι δυνατές μονομαχίες, αλλά και δύο αποβολές για τους φιλοξενούμενους. Παράλληλα, οι δύο αναγκαστικές αλλαγές της Ζίτσας -όπου την έβγαλαν από το ρυθμό της- σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη διαμόρφωσαν το 1-0.

Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τη Ζίτσα, καθώς μόλις στο 9' τραυματίστηκε ο Παντούλας και ο τεχνικός των φιλοξενούμενων προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή. Το «κακό δαιμόνιο» όμως συνεχίστηκε και στο 50', όταν ο Βλάχος υπέστη τράβηγμα και έδωσε τη θέση του στον Αγόρο Σ. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 53' με κεφαλιά του Μπαλατσού που «έγλειψε» το δοκάρι.
Επτά λεπτά αργότερα η Ζίτσα έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο κ. Σιαμέτης έδειξε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπαλαούρα. Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα και τα κατάφερε στο 78', όταν ο Γκαρόζης με σουτ από τα 40 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στράτου.
Το τελευταίο 10λεπτο έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις, μιας και στο 82' την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Παπαυγέρης, αφήνοντας τη Ζίτσα με 9 ποδοσφαιριστές. Σε αυτά τα λεπτά το ΑΠΟΕΛ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει εκ νέου απέναντι σε μια καλά στημένη άμυνα και τον τερματοφύλακα Στράτο σε ετοιμότητα.
Διαιτήτευσε ο κ. Σιαμέτης (Πλόσκας-Μασαλάς).

ΑΠΟΕΛ: Πέτσιος, Καραγιάννης, Κυράνας (77' Κοτρούμπας), Βλαχοπουλος, Στεφάνου, Πρέντζας Γ., Μπαρδάκας, Μπούκας Ν (60' Γκαρόζης), Νάτσης Στ., Νάτσης Γ., Μπούκας Αλ (92' Μπούκας Δ).

ΖΙΤΣΑ: Στράτος, Παπαυγέρης, Καραμίχος, Μπουτσουρής, Παλιάγκας, Παντούλας (9' λ.τρ. Τσόλης), Γκόγκος, Βλάχος (50' λ.τρ. Αγόρος Σ), Μπαλαούρας, Μπαλατσός, Αγόρος Ν.