Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

Ερασιτεχνικό: Συνεχίστηκε μετά τις διακοπές…

Πως πήγαν όλες οι ομάδες του Δήμου.
Με ενδιαφέρον συνεχίστηκαν τα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣΗΠ μετά τις γιορτινές διακοπές. Μοιρασμένα τα αποτελέσματα. Αυλαία του πρώτου γύρου στην Α΄ Ερασιτεχνική. Με νέο ενδιαφέρον η Β΄. Αίσθηση από τα αποτελέσματα στη Γ΄ Ερασιτεχνική.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες : …

Αυλαία του πρώτου γύρου στην Α' Ερασιτεχνική
Χωρίς γκολ έληξε η αναμέτρηση του Κένταυρου Μουσιωτίτσας με την Ανατολή στον Κυριακάτικο αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στην Α' Ερασιτεχνική. Με το αποτέλεσμα αυτό και οι δύο ομάδες έχασαν έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για να βρεθούν κοντά στην κορυφή.

Νέο ενδιαφέρον στη Β' Ερασιτεχνική
Ξεκίνησε το Σαββατοκύριακο ο Β' γύρος του πρωταθλήματος της Β' Ερασιτεχνικής και έφερε νέο ενδιαφέρον. Την πρώτη απώλεια στην έδρα της υπέστη η Θύελλα Ελεούσας η οποία αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με αντίπαλο την Αμφιθέα στην πρεμιέρα του Β' Γύρου. Στον Α' όμιλο την ισοπαλία της Ελεούσας εκμεταλλεύτηκε το Καλπάκι, και μείωσε στους τρεις βαθμούς την διαφορά.
Στον Β΄όμιλο απώλειες είχαν οι πρωτοπόροι με τις ισοπαλίες των Χουλιαράδων και του Κουτσελιού με τα Σερβιανά στο ντέρμπι.

Αποτελέσματα με αίσθηση στη Γ΄ Ερασιτεχνική
Με τη διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής επέστρεψε στη δράση το πρωτάθλημα της Γ' Ερασιτεχνικής και δεν έλειψαν τα αποτελέσματα που έκαναν αίσθηση. Στον Α' Όμιλο η πρωτοπόρος Φλόγα Πετσαλίου γνώρισε εντός έδρας ήττα από το Κεφαλόβρυσο ενώ απώλεια βαθμών είχαν και οι Καρυές.

Στον Β' Όμιλο στο ντέρμπι ο Ολυμπιακός Βοτανικού επιβλήθηκε με 1-0 της Πεντέλης.

Διατήρησε το αήττητο η Ζίτσα νικώντας τους Αναργύρους
Το αήττητο των τελευταίων αγωνιστικών διατήρησε η Ζίτσα, που, ως γηπεδούχος ομάδα, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Δόξας Αναργύρων με 2-0, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν εμφανώς επηρεασμένες από τη διακοπή του πρωταθλήματος. Τελικά η αναμέτρηση κρίθηκε στην ικανότητα που έχει η Ζίτσα στις στημένες φάσεις, καθώς και τα δύο γκολ προήλθαν από στημένα, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι στη συγκεκριμένη αναμέτρηση έκανε το ντεμπούτο του ως παίκτης της Ζίτσας ο Χρήστος Βλάχος.
Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά, εντούτοις άνοιξαν νωρίς το σκορ, αφού μόλις στο 17' ο Μπουτσουρής με απευθείας χτύπημα φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γύρας έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει, καθώς αστόχησε από καλή θέση. Έτσι το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η Ζίτσα μπήκε μουδιασμένα και το γεγονός αυτό προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι Ανάργυροι, που άσκησαν πίεση και έχασαν ευκαιρίες για το 1-1. Παρά τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, ωστόσο, η Ζίτσα έκανε το 2-0, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αγόρος και κεφαλιά του Παλιάγκα.
Νωρίτερα, ο Αγόρος Ν. βγήκε δύο φορές τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των Αναργύρων, όμως δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 87' και ο Τσόλης σε τετ α τετ έχασε την ευκαιρία για το 3-0, με το 2-0 να σφραγίζει τελικώς τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαιτήτευσε ο κ. Τίκας Δ.
Πλέον η προσοχή στο στρατόπεδο της Ζίτσας βρίσκεται στραμμένη στο προσεχές ντέρμπι με τον Πανζαγορισιακό στο Τσεπέλοβο.

Ήττα με 3-1 της Λαψίστας
Ποδαρικό... με νίκη έκανε η Πίνδος Κόνιτσας, που πήρε το πρώτο της τρίποντο για το 2013, κερδίζοντας τη Λαψίστα με 3-1. Με τη νίκη της αυτή η ιστορική Πίνδος σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά της στον ένα βαθμό από την πρωτοπόρο Πεδινή. Στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα της Κόνιτσας είχε την υπεροχή, ωστόσο, όντας κάπως φλύαρη επιθετικά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε.
Έτσι, η ουσία για την Πίνδο ήρθε στην επανάληψη, όπου εκτός από το όμορφο θέαμα, αντάμειψε με τρία γκολ τους φιλάθλους τους.
Πιο συγκεκριμένα, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Πούλιος με σουτ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει στο 50' σε 1-1 η Λαψίστα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάνταρη, καθώς προηγουμένως η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του Βλάχου Χ.
Στο 63' ο Πούλιος με δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κόνιτσα, ενώ ο Χαλούλος με σουτ στο 84' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.