Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου 2012

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον συνεχίστηκε το Ερασιτεχνικό…

Ανακατατάξεις στις βαθμολογίες με εντυπωσιακά αποτελέσματα σημάδεψαν την αγωνιστική του Σαββατοκύριακου.
    Εντυπωσιακό διπλό για το Ροδοτόπι με 0-4 επί της Βουνοπλαγιάς στην Α΄ Ερασιτεχνική. Ατυχές συμβάν στον αγώνα της Ζίτσας. Η...
Πεδινή πέρασε νικηφόρα από τη Μουσιωτίτσα και πάει την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι με την Κρύα για να ανατρέψει την κατάσταση αποκαθηλώνοντας την από την κορυφή. Στα υπόλοιπα κυριακάτικα παιχνίδια, άλλος είχε το όνομα και άλλος τη χάρη στον αγώνα του Βελισσαρίου με τη Θύελλα Κατσικά όπου οι ηπεδούχοι επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 7-0.
    Και το εμπόδιο της Αγίας Μαρίνας ξεπέρασε η Θύελλα Ελεούσας και διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών που έχει από το δεύτερο Καλπάκι στον Α' όμιλο της Β' Ερασιτεχνικής.
    Στον Β' όμιλο μετά τη διεξαγωγή της 16ης αγωνιστικής προηγούνται στη βαθμολογία οι Χουλιαράδες καθώς το ντέρμπι Λογγάδες-Κουτσελιό έληξε χωρίς νικητή. Δυναμικά μπήκαν στη διεκδίκηση της ανόδου και τα Σερβιανά (0-2 την Αμπελιά).

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε η Γ' Ερασιτεχνική καθώς υπήρξαν αλλαγές στην κορυφή του Α' και του Β' ομίλου μετά τη διεξαγωγή της 9ης αγωνιστικής. Το Πετσάλι και ο Ολυμπιακός Βοτανικού πήραν κεφάλι στις βαθμολογίες.

Χτύπησε στις αντεπιθέσεις η Λαψίστα 1-2 στο Χαροκόπι
    Εκμεταλλευόμενη το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά και τις αντεπιθέσεις στην επανάληψη, η Λαψίστα πήρε σπουδαία νίκη εκτός έδρας επικρατώντας 1-2 ου Χαροκοπίου.
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή και στο 36' άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Κοσμά, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 39' έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 0-2 όταν από καλή θέση σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 43' νέα ευκαιρία για την Λαψίστα με τον Σιαπλαούρα να κάνει την κεφαλιά αλλά τον Γάλαρη να αποκρούει τη μπάλα.
    Στην επανάληψη οι ρόλοι άλλαξαν με το Χαροκόπι να ανεβάζει στροφές και στο 50' να πετυχαίνει την ισοφάριση με τον Κωνσταντή, ενώ στην συνέχεια είχε δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Μήτση για ναπάρει το προβάδισμα στο σκορ.
Στο 80' η Λαψίστα σε μια από τις αντεπιθέσεις της έκανε το 1-2 με τον Μαλέσκο.
Το Χαροκόπι στο 85' έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-2 όταν ο Μήτσης σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.
Διαιτησία: Τσιούρης (Γούκος-Σιόντης).
Χαροκόπι: Γάλαρης, Τσακανίκας, Χατζής, Κατέρης, Κωνσταντής, Κωστάκης Δ. (46' Τάτσης Χ.), Ορμυλιώτης (81' Σπύρος), Τάτσης Π., Μήτσης, Χουχούμης, Χάιδος (75' Κωστάκης Σ.).
Λαψίστα: Γκουγιάννος, Τζαλαγιάννης (35' λ.τρ.Μπαρλαγιάννης), Σιώζιος, Γεωργίου, Σιαπλαούρας, Μπονόβας, Κατσαρός, Μάντζαρης (75' Μαλέσκος), Κοσμάς (85' Νάσιος), Κούκος.

Ατυχές συμβάν στο 60΄.  Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ζίτσα
    Τις εντυπωσιακές της εμφανίσεις στο πρωτάθλημα της Γ' Ερασιτεχνικής συνέχισε η ομάδα της Ζίτσας. Αυτή τη φορά "θύμα" της έπεσε το Κεφαλόβρυσο, του οποίου επικράτησε 1-4, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, που εκτός από τα πολλά γκολ είχε και πλούσιο θέαμα. Ανησυχία, ωστόσο, προκάλεσε το ατυχές συμβάν στο 60', όταν γύρισε η γλώσσα του ποδοσφαιριστή της Ζίτσας, Παλιάγκα.
    Η κινητοποίηση των γιατρών του Κεφαλόβρυσου και Σταυρακίου, που αγωνιζόταν αργότερα στο γήπεδο της Ε.Π.Σ.ΗΠ., ήταν άμεση. Χάρη στη ψύχραιμη επέμβασή τους το περιστατικό είχε αίσια κατάληξη και ο ποδοσφαιριστής ανέκτησε τις αισθήσεις του. Για προληπτικούς λόγους μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ζίτσα έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, καθώς μόλις στο 10' η κεφαλιά του Γύρα βρήκε δίχτυα. Επτά λεπτά αργότερα ο Μπουτσουρής με απευθείας χτύπημα φάουλ διπλασίασε, για να μειώσει το Κεφαλόβρυσο σε 1-2 στο 42'.
    Ο επιθετικός μονόλογος των ποδοσφαιριστών του Χρήστου Βλάχου συνεχίστηκε και μετά την διακοπή. Έτσι, στο 74' ο Τσόλης με εξαιρετική ενέργεια και κρέμασμα του τερματοφύλακα του Κεφαλόβρυσου έγραψε το 1-3, ενώ το... χορό των γκολ έκλεισε στο 86' ο Παντούλας μετά από ατομική προσπάθεια.
    Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Ναστούλης.
    *Η Διοίκηση, η τεχνική ηγεσία και οι ποδοσφαιριστές της Ζίτσας εκφράζουν ένα μεγάλο ευχαριστώ στους γιατρούς του Κεφαλόβρυσου και του Σταυρακίου για την έγκαιρη και ψύχραιμη επέμβασή τους, καθώς και στους Διοικούντες τους Κεφαλόβρυσου για τη φιλοξενία

Επέστρεψαν στις νίκες οι Ανάργυροι
    Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα Αναργύρων που επικράτησε 5-3 του ΑΠΟΕΛ και συνέχισε την καλή της πορεία στο πρωτάθλημα της Γ' Ερασιτεχνικής. Ο ΑΠΟΕΛ, από την άλλη, έπαιξε φιλότιμα προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Με πολλά παράπονα Ασβεστοχώρι και Πρωτόπαππα
    Τη νίκη με σκορ 1-0 απέσπασε το Ασβεστοχώρι από την Πρωτόπαππα στο βραδινό παιχνίδι του Σαββάτου, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Κολιός στο 73' με πλασέ. Στη φάση αυτή την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε ο ποδοσφαιριστής της Πρωτόπαππας, Γιώργος Μαλισσόβας με απευθείας κόκκινη κάρτα. Αυτό ωστόσο που χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη αναμέτρηση είναι τα πολλά παράπονα που έχουν οι δύο ομάδες από τη διαιτησία του κ. Τασιούλα.