Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2012

Ερασιτεχνικό: Εκπλήξεις το Σαββατοκύριακο…

Χωρίς γκολ έληξε η αναμέτρηση της Μουσιωτίτσας με τη Λαψίστα με την οποία ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική στην Α' Ερασιτεχνική. Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΟ Κρύας έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Λαψίστα είχε την ευκαιρία να πετύχει γκολ στο φινάλε, αλλά ο Σαπλιαούρας σε τετ-α-τετ σούταρε πάνω στον γκολκίπερ.
    Η Θύελλα Ελεούσας και το Κουτσελιό απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στους δύο ομίλους της Β' Ερασιτεχνικής. Το Κουτσελιό πήρε το ντέρμπι απέναντι στους Χουλιαράδες, ενώ η Θύελλα είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Πανφρουριακό. Σπουδαίες νίκες με τέσσερα γκολ πήραν το Καλπάκι και τα Σερβιανά, ενώ έβρεξε γκολ στο Περίβλεπτος-Αγροτικός Αστέρας όπου οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 6-4.
    Οι Καρυές στον Α' όμιλο και...
η Πεντέλη στον Β' συνέχισαν χωρίς απώλειες και την 4η αγωνιστική της Γ' Ερασιτεχνικής φτάνοντας σε ισάριθμες νίκες. Στο ντέρμπι οι Καρυές επικράτησαν της Ζίτσας, ενώ η Πεντέλη είχε εύκολο έργο κόντρα στο Σιστρούνι.

Σιστρούνι 4 2-17 0

Νικήτρια με σκορ 4-1 επί της Ζίτσας αναδείχτηκε η ομάδα των Καρυών στο ντέρμπι του Α’ ομίλου της Γ’ Ερασιτεχνικής και συνεχίζει να φιγουράρει μόνη-πρώτη στην κορυφή, διατηρώντας το αήττητο.
    Η Ζίτσα από την άλλη, έπαιξε φιλότιμα, προσπαθώντας για το καλύτερο δυνατό, όμως παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι καλύτερο, γνωρίζοντας αναπόφευκτα την ήττα. Παράλληλα, οι Διοικούντες της Ζίτσας εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Τασιούλα.
    Μόλις στο 7’ η Ζίτσα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μπαλατσού Αντρέα μετά από κόρνερ. Οι Καρυές αντέδρασαν και στο 12’ έφτασαν στην ισοφάριση με πλασέ του Γούλα. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε για τους γηπεδούχους.   Στο 30’ ο Γρηγόρης Τάτσης με πλασέ ανέβασε το δέικτη του σκορ στο 3-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.
    Στην επανάληψη, η Ζίτσα άσκησε πίεση, η οποία δεν καρποφόρησε, αφού καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Στο 88’, και ενώ η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του Παλιάγκα της Ζίτσας, ο κ. Τασιούλας υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Ο Χρήστος Λάμπρου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο αμυντικός της Ζίτσας, Παλιάγκας.
*Η Διοίκηση της Ζίτσας ευχαριστεί την ομάδα των Καρυών για την άψογη φιλοξενία.

Σοβαρά παράπονα εκφράζει η ομάδα της Ζίτσας για τη διαιτησία του κ. Τασιούλα στην αναμέτρηση με αντίπαλο τις Καρυές. Σε επικοινωνία που είχαμε με τον κ. Φάνη Κώτσια, κατήγγειλε τα εξής: «Ο κακός μας εαυτός και η απαράδεκτη διαιτησία του κ. Τασιούλα έφεραν αναπόφευκτα την ήττα. Καθιστώ σαφές ότι αν ο κ. Τασιούλας έχει κάτι προσωπικό με κάτοικο της Ζίτσας, δεν του φταίει σε τίποτε η ομάδα της Ζίτσας. Τις προσωπικές του διαφορές θα ήταν καλύτερα να τις λύσει εκτός γηπέδου. Θεωρώ ότι ο εν λόγω διαιτητής είναι ακατάλληλος να σφυρίζει. Η ομάδα μας έχει σοβαρά παράπονα από τα σφυρίγματά του στην σημερινή αναμέτρηση με τις Καρυές. Με την ομάδα των Καρυών δεν έχουμε απολύτως τίποτε. Αντιθέτως την ευχαριστούμε θερμά για την άψογη φιλοξενία της».