Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

Ερασιτεχνικό: Επεισόδια (ΒΙΝΤΕΟ) από το πέναλτι – φάντασμα, γκέλες στην κορυφή, φωτιές στην ουρά…

Έσπασε το αήττητο της Ελεούσας, επεισόδια η Λαψίστα.
Μεγάλο διπλό της Βουνοπλαγιάς για την παραμονή της, στο (92') η Λαψίστα έχασε με πέναλτι – φάντασμα.  Ακολούθησαν επεισόδια (ΒΙΝΤΕΟ). Τρίποντο ανάσα για το Ροδοτόπι. Πρώτη ήττα για την Ελεούσα, ρεπό η Γ΄.

Β΄ Ερασιτεχνική
Στον ένα βαθμό μείωσε την απόσταση του από την πρωτοπόρο Ελεούσα το Καλπάκι το οποίο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη της ήττα (3-2 με αντίπαλο το Περιστέρι).
Έτσι η μάχη για τον τίτλο στον Α' όμιλο της Β' Ερασιτεχνικής πήρε νέα τροπή.

Έσπασε το αήττητο της Θύελλας Ελεούσας!
 Ο Αετός Περιστερίου ήταν η πρώτη ομάδα η οποία κατάφερε να νικήσει την Θύελλα Ελεούσας στο πρωτάθλημα της Β' Ερασιτεχνικής.
Οι παίκτες του Κώστα Βελτσίστα, μετά από ένα αήττητο σερί 26 αγωνιστικών, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα με 3-2 από το Περιστέρι και νιώθουν πλέον καυτή την ανάσα του Καλπακίου, που τους πλησίασε στον ένα βαθμό.
Και τα πέντε συνολικά γκολ της αναμέτρησης μπήκαν στο πρώτο 45λεπτο, όπου το Περιστέρι, έχοντας την τύχη με το μέρος του αλλά και την αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια, κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε, απέναντι στην Ελεούσα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Έτσι, στο 14' ο Μασούρας άνοιξε το σκορ για το Περιστέρι με σουτ έξω από την περιοχή. Νωρίτερα, η Ελεούσα απείλησε με σουτ του Γεωλδάση το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 21' ο Γεωλδάσης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 34' ο Ντούγιας με απευθείας χτύπημα φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην Ελεούσα. Στο 40' ο Τζελίλης σούταρε έξω από την περιοχή και, αφού η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, εν συνεχεία κατέληξε στα δίχτυα, για να γίνει έτσι το 2-2. Το νικητήριο γκολ σημείωσε δύο λεπτά πριν την εκπνοή του α' μέρους ο Ζώης, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ και αφού η μπάλα χτύπησε στο τείχος, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα (3-2).
Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την Ελεούσα να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο το τελευταίο 20λεπτο, όπου έχασε ευκαιρίες με τους Βελτσίστα και Ντούγια, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, ενώ δοκάρι είχε το Περιστέρι στο 52' στην προσπάθεια του Γεωργόπουλου.
Η Ελεούσα ζήτησε πέναλτι στο 38', το οποίο δεν της δόθηκε, όταν σε σουτ του Γεωλδάση, η μπάλα βρήκε το χέρι του αμυντικού του Περιστερίου.
Διαιτητής της συνάντησης ο κ. Τσατσάνης (Ψαράς-Ράπτη).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Μάρκου, Παπαστεργίου, Πρέντζας (78' Κωστούλας), Παντόλης (23' Παπαϊωάννου), Κατσάνος, Κεχαγιά, Μασούρας, Χήρας, Γεωργόπουλος (72' Μπουκουβάλας), Ζώης, Τζελίλης.
ΕΛΕΟΥΣΑ: Γεωλδάσης Γ., Τσουμάνης, Κυριακόπουλος (64' Βασιλείου), Ζμπόνιας, Μπλέτσας, Ντούγιας, Γεωλδάσης Π., Πάνου, Οικονόμου, Σοφίας, Ζήσης.

Ήττα της Λαψίστας  στο φινάλε…

Στο φινάλε από την άσπρη βούλα έσωσε την παρτίδα ο ΑΟΒ και πήρε τη νίκη επί της Λαψίστας με 2-1. Με το αποτέλεσμα αυτό διατηρήθηκε σε επαφή με το ρετιρέ της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι στο Πανηπειρωτικό ήταν επεισοδιακό και δεν έλειψαν τα νεύρα στο φινάλε, που οδήγησαν σε συμπλοκές στις οποίες συμμετείχαν και φίλαθλοι.
Στο πρώτο 45λεπτο ο ΑΟΒ είχε την υπεροχή και την μετέτρεψε σε γκολ στο 31' όταν μετά από κόρνερ του Σήτου ο Ιωαννου με κεφαλιά το 1-0.
Στις καθυστερήσεις όμως του Α' ημιχρόνου ο Αξιούργος υπέπεσε σε πέναλτι όταν έκανε χέρι στην περιοχη και ο Μαλέσκος δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στο Β'ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο με το Βελισσάριο να είναι ελαφρώς πιο απειλητικό από τη Λαψίστα. Όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ όταν στο 80' ο Σιαπλαούρας είχε κεφαλιά στο δοκάρι.
Στο 89' κρίθηκε ο νικητής. Ο διαιτητής είδε ανατροπή του Ορφανού από τον Μπονόβα μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ορφανός και πραγματοποίησε το 2-1.

Ο Κοσμάς στη συνέχεια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Με τη λήξη της αναμέτρησης έγιναν επεισόδια μεταξύ φιλάθλων και παικτών και ο Κούκος αντίκρισε επίσης την κόκκινη κάρτα.
Διαιτητής: Κατσουλίδης (Ναστούλης-Σιόντης).
ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟ: Δημητρίου, Παπαναγιώτου, Αδαμίδης, Ιωάννου Δ., Κατσάνος Ι., Σήτος, Ζήσης (66' Αναγνώστου), Καλαντζής, Παπαδόπουλος (75' Ορφανός), Αξιούργος, Ιωάννου (46' Λίγκας).
ΛΑΨΙΣΤΑ: Κοττίκας, Σιώζιος Θ. (66' Μπαρλαγιάννης), Κούκος, Μπονόβας, Χάιδος, Σιαπλαούρας, Γεωργίου, Μαλέσκος (87' Νάσιος), Κατσαρός, Μάντζιαρης, Κοσμάς.