Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2012

Ερασιτεχνικό: Έντονες συγκινήσεις…

Λεπτομέρειες, όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες.
    Κόλλησαν στο «Χ» Ανάργυροι και Καρυές.  Χόρευε… στη βροχή η Ζίτσα.  Συνεχίζει να προελαύνει η Ελεούσα.  Συνοπτικά το Καλπάκι την Πρωτόπαππα. Παράπονα της Λαψίστας από τον διαιτητή. Άδικη ήττα για το Ροδοτόπι.
    Ισόπαλο χωρίς...

τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Θύελλα Κατσικά και τους Ραφταναίους στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική στην Α' Ερασιτεχνική.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και κυνήγησαν το γκολ κυρίως με τον Βαρτζιώτη αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι, κόντρα στους μαχητικούς Ραφταναίους που τσίμπησαν βαθμό.

Α' Ερασιτεχνική

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Πέραμα – Κόντσικα 1-2

Κρύα – Μουσιωτίτσα 4-0
Πεδινή – Βελισσάριο 2-0
Ατρόμητος – Κόνιτσα 1-2
Κάστρο – Βουνοπλαγιά 0-1 (διακοπή στο ημίχρονο)

Β' Ερασιτεχνική
Οι Χουλιαράδες ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 15ης αγωνιστικής επικρατώντας με 1-0 του Μετσόβου στο βραδινό παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική.

Και αυτό γιατί το Κουτσελιό υπέστη ήττα σοκ με 2-3 από την Κοσμηρά, αποτέλεσμα που έφερε τις δύο ομάδες ισόβαθμες στην κορυφή.

Αμπελιά - Σερβιανά 11:00 Αμπελιάς
Καστρίτσα - Ηλιόκαλη 11:00 Κατσικά (βοηθ)
Αετορράχη - Συρράκο 11:00 Αετορράχης
Λογγάδες - Κουτσελιό 15:00 Λογγάδων (χορτο)
Ρωμανό - Χουλιαράδες 15:00 Ρωμανού

Γ' Ερασιτεχνική
Η Φλόγα Πετσαλίου και η Πεντέλη οδηγούν την κούρσα στους δύο ομίλους της Γ' Ερασιτεχνικής μετά τη διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής.

Η κακοκαιρία έφερε και αναβολές σε τρία παιχνίδια.

Κόλλησαν στο «Χ» Ανάργυροι και Καρυές
Ισόπαλη με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Δόξα Αναργύρων και τις Καρυές, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κάτω από δυνατή βροχή και σε βαρύ αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο (α' οι Ανάργυροι, β' οι Καρυές), ενώ παράπονα από τη διαιτησία της κα Κολιάκη εκφράζει η ομάδα των Αναργύρων και πιο συγκεκριμένα για αρκετά σφυρίγματα που -όπως υποστηρίζουν οι ιθύνοντες του συλλόγου- δόθηκαν από τη διαιτητή υπέρ των Καρυών. Οι Ανάργυροι στο πρώτο ημίχρονο είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απέκτησαν προβάδισμα στο σκορ με διαφορά δύο τερμάτων με γκολ που σημείωσε ο Σιάννας με απευθείας χτύπημα φάουλ και σουτ έξω από την περιοχή στο 22' και 49' αντίστοιχα.
Οι Καρυές στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 52' ο Δημήτρης Χήτος με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γούλας με πλασέ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Διαιτήτευσε η κα Κολιάκη. Απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή των Αναργύρων, Ανυφαντή

Χόρευε… στη βροχή η Ζίτσα
Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα της Ζίτσας, μετά το ανεπιτυχές αποτέλεσμα με το Πετσάλι την περασμένη αγωνιστική. Οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου, που "νίκησαν" και τις άσχημες καιρικές συνθήκες, "χόρευαν" στη βροχή και έφτασαν άνετα στη νίκη επί της ΑΕ Γιάννενα με σκορ 4-1. Η Ζίτσα προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο 1' ο Γύρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 20' ο Παντούλας με σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να μειώσει στο 36' σε 2-1 η ΑΕ Γιάννενα με απευθείας χτύπημα φάουλ του Κουρή. Στο 67' ο Γύρας με ωραίο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ στο 89' ο Τσόλης με εκπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Διαιτήτευσε ο κ. Πολίτης.

*Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο παράγοντας του Α.Ο. Ζίτσας, κ. Φάνης Κώτσιας δήλωσε στο Sportsioannina αναφορικά με την πορεία της ομάδας του στο πρωτάθλημα:

«Η ομάδα μας βρήκε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο και πλέον ξεδιπλώνει στο γήπεδο τις πραγματικές της δυνατότητες. Κλείσαμε την κακιά παρένθεση της προηγούμενης αγωνιστικής, που χάσαμε από καθαρή ατυχία το ματς με το Πετσάλι. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και πλέον ετοιμαζόμαστε για το προσεχές παιχνίδι με το Κεφαλόβρυσο. Στόχος μας είναι να διεκδικούμε σε κάθε παιχνίδι αυτό που αξίζουμε, βάσει δηλαδή των πραγματικών μας δυνατοτήτων».

Συνεχίζει να προελαύνει η Ελεούσα
Τη νίκη με ανατροπή με σκορ 2-1 απέσπασε το απόγευμα του Σαββάτου η Ελεούσα επί του Σταυρακίου, παρόλο που από το 72' αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Ντούγια με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Η βροχή και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψαν στις δύο ομάδες να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο, δεν τις εμπόδισε, ωστόσο, να σημειώσουν τρία συνολικά τέρματα. Μόλις στο 6' το Σταυράκι άνοιξε το σκορ. Η Θύελλα πίεσε και έχασε ευκαιρίες για το 1-1. Χαρακτηριστικότερες από αυτές η κεφαλιά του Ντούγια και το σουτ του Τζιάλλα που κατέληξαν ελάχιστα άουτ, ενώ και η κεφαλιά του Κιτσάκη στο 38' είχε την ίδια τύχη.
Στην επανάληψη η Ελεούσα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε στο 53' με τον Βελτσίστα, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στο κάθετο δοκάρι. Στο 72' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Ντούγια. Το αριθμητικό τους μειονέκτημα όμως δεν τους εμπόδισε να φτάσουν στην ισοφάριση και στο 76' ο Βελτσίστας με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Δύο λεπτά αργότερα, ο Πασχάλης με απευθείας κόρνερ χάρισε το τρίποντο στη Θύελλα.

Διαιτήτευσε ο κ. Τασιούλας.

Συνοπτικά το Καλπάκι την Πρωτόπαππα
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νταλάκα, ο οποίος πέτυχε και χατ τρικ, το Καλπάκι δραπέτευσε νικηφόρα και από την Πρωτόπαππα, με το τελικό 0-4 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά και δίκαια για τους φιλοξενούμενους. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, ο Νταλάκας άνοιξε το σκορ με πλασέ, για να διπλασιάσει τα τέρματα του Καλπακίου στο 27' ο Κατσαβριάς με πλασέ. Στο 34' ο Νταλάκας με σουτ έγραψε το 3-0, για να κλείσει το σκορ στο 70΄ο ίδιος και πάλι παίκτης που βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και πλάσαρε εύστοχα.

Καλή η διαιτησία του κ. Τσιούρη.
ΠΡΩΤΟΠΑΠΠΑ: Αθανασίου, Μαλισσόβας, Δέρος, Κονταξής, Κοπάλης, Καρακέλης, Βακάρος (46' Στόιλας), Λεοντάρης, Μπάρμπας (43' Τσανακτσίδης), Χαρίσης, Βέρκας.
ΚΑΛΠΑΚΙ: Σίτος, Γόγολος Ε., Ηλίας (80' Κάτσης), Γόγολος Α, Μουσαφίρης, Αναγνωστόπουλος, Μακρής, Τσουμάνης, Νταλάκας (72' Λουκας), Κατσαβριάς (80' Αποστόλου), Μωυσιάδης

Παράπονα της Λαψίστας από τον διαιτητή
Με πολλά παράπονα από τους φιλοξενούμενους για την διαιτησία του Μπαλατσούκα τελείωσε ο αγώνας Ανατολή-Λαψίστα που βρήκε νικήτρια την Ανατολή με σκορ 3-2.
Τα παράπονα από την Λαψίστα εστιάζονται στο ακυρωθέν γκολ του Σιαπλαούρα (υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ) και στον μή καταλογισμό πέναλτι επάνω στον ίδιο παίκτη. Ωστόσο οι διοίκηση της Λαψίστας φωνάζει και για την προκλητική και απαράδεκτη όπως υποστηρίζουν συμπεριφορά του διαιτητή αμέσως μετά το τέλος του αγώνα.
Παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο Ανατολή και Λαψίστα προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο και εν μέρη τα κατάφεραν αφού σημειώθηκαν πέντε γκολ και υπήρχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες.
Η Ανατολή άνοιξε το σκορ στο 30' με τον Τότσικα, όμως στο 33' ο Μπονόβας έκανε το 1-1. Οι γηπεδούχοι στο 44' πέτυχαν το 2-1 με τον Θανάση.
Στο 57' ο Ρομποτής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ωστόσο στο 60' ο Κοσμάς μείωσε σε 3-2.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν την ισοφάριση χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Διαιτησία: Μπαλατσούκας (Τάτσης-Ράπτη).
Ανατολή: Γιαννούσης, Χριστοφορίδης (80' Τσιόστας), Γκαρτζονίκας, Τάτσης, Τσιούρης, Ρομποτής, Τότσικας, Συμεωνίδης (85' Μώκος), Θανάσης, Μπούρμπος, Σταματελάτος (75' Αλεξίου).
Λαψίστα: Γκουγιάννος, Σιώζιος (75' Μπαρλαγιάννης), Τζαλαγιάννης, Μπονόβας, Γεωργίου, Κατσαρός, Κούκος (85' Μαλέσκος), Νάσιος (65' Σιαπλαούρας), Μάντζαρης, Κοσμάς, Χάιδος.

Άδικη ήττα για το Ροδοτόπι
Άδικη ήττα για το Ροδοτόπι που αν και οι παίκτες του πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στάθηκαν άτυχη και στις καθυστερήσεις του αγώνα ηττήθηκαν με 2-3 από το Χαροκόπι και παραμένουν στην ζώνη του υποβιβασμού.
Στο 25' ο Αντωνίου με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 0-1, για να απαντήσει το Ροδοτόπι στο 32' με τον Παπαγεωργίου να κάνει το 1-1.
Στο 75' ο Ορμυλιώτης έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ στο Χαροκόπι με 1-2, όμως στο 88' ο Παπαιωάννου ισοφάρισε σε 2-2.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ορμυλιώτης έκανε το 2-3 που έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.
Διαιτησία: Γεωργίου (Ναστούλης-Θανασιάς).
Ροδοτόπι: Τριανταφύλλου, Γκίκας, Δάλλας (85' Παπαιωάννου), Πάικας, Μαρμούτας (72' Μαλάτος Δ.), Θρασκιάς Γ., Ντίνος, Νούσιας, Παπαγεωργίου, Ανδρέου (75' Παππάς), Τασούλας.
Χαροκόπι: Αρχοντάκης, Καβακίδης (75' Σπύρος), Τσακανίκας, Κωστάκης, Κωνσταντής, Ορμυλιώτης, Αντωνίου (55' Κατέρης), Τάτσης Π., Χουχούμης, Χάιδος (55' Τάτσης Χ.), Μήτσης