Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

Ερασιτεχνικό: Α΄: Μοιρασιά στη Βουνοπλαγιά,πρώτη η Κρύα- Β΄:Ξέφυγαν Ελεούσα, Καλπάκι και Κουτσελιό - Άρχισε η Γ΄ κατηγορία.

Λεπτομέρειες για τις ομάδες του Δήμου Ζίτσας
    Στην Α΄ κατηγορία το τελευταίο 15λεπτο είχε όλη την ουσία στο γήπεδο της Bουνοπλαγιάς όπου οι επιθέσεις πήραν φωτιά. Η τοπική ομάδα και η Ανατολή αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2 (0-1 ημίχρονο). Η Ανατολή (που αγωνίζονταν από το 60' με παίκτη λιγότερο λόγο αποβολής του Τάτση) προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η Βουνοπλαγιά κατάφερε και τις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ να ισοφαρίσει και μάλιστα αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να πάρει και το τρίποντο
    Στη Β΄ κατηγορία οι Αμπελόκηποι είπαν "ΣΤΟΠ" στον Αγροτικό Αστέρα με τη νίκη τους με 0-2 ενώ και η Αμφιθέα ηττήθηκε από τον Πωγωνάτο. Έτσι η Θύελλα Ελεούσας και το Καλπάκι ξέφυγαν στη βαθμολογία του Α' ομίλου της Β' Ερασιτεχνικής.
    Το Σαββατοκύριακο ξεκίνησε και η Γ' Ερασιτεχνική με αρκετά γκολ στις αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής (φωτο από το Ελπίδες Ιωαννίνων Μουζακαίοι από τον Σωκράτη Τάσσο).
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:…

* αγώνα λιγότερο
Σημ: Ο αγώνας Ανατολή-Μουσιωτίτσα κατοχυρώθηκε με 0-3 στη φιλοξενούμενη ομάδα, όπως και το Ανατολή-Θύελλα Κατσικά

“Καθάρισε” από το ημίχρονο η Ελεούσα
Με δύο σπάνιας ομορφιάς γκολ, η πρωτοπόρος Ελεούσα πήρε το τρίποντο κόντρα στο «ψυχωμένο» Ασβεστοχώρι και συνεχίζει ακάθεκτη στο δρόμο που χάραξε για επάνοδο στην Α' Ερασιτεχνική. Είναι χαρακτηριστικό πως σε 8 παιχνίδια έχει καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, ενώ εντυπωσιάζει η ευκολία με την οποία στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, σημειώνοντας μέχρι στιγμής 26 τέρματα.
Όσον αφορά στο σαββατιάτικο παιχνίδι, οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, προσφέροντας όμορφο θέαμα στους φιλάθλους που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.
Οι παίκτες του Κώστα Βελτσίστα μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 12' άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Γεωλδάση. Στο 38' ο Ντούγιας με θεαματικό ανάποδο ψαλίδι από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Ασβεστοχωρίου, διαμορφώνοντας το 2-0.
Στην επανάληψη, υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, με χαρακτηριστικότερες από πλευράς γηπεδούχων τα δύο χαμένα τετ α τετ του Βελτσίστα λίγα λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης.
Διαιτήτευσε ο κ. Γεωργίου

Ξεκίνημα με το δεξί για τη Ζίτσα
Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' κατηγορίας η Ζίτσα. Ως γηπεδούχος ομάδα, ξεπέρασε το εμπόδιο των Μαρμάρων, των οποίων επικράτησε 3-0, προσφέροντας μάλιστα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο πλούσιο θέαμα.
Παρόλο που το ματς διεξήχθη υπό δυνατή βροχή, η Ζίτσα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Χαρακτηριστικότερες από αυτές, η κεφαλιά του Διαμάντη στο 16' που έφυγε ελάχιστα άουτ και το τετ α τετ του Γύρα που έβγαλε ο τερματοφύλακας των Μαρμάρων. Τελικά στο 38' ο Γύρας... βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0. Στο 42' ο Παντούλας με πλασέ διπλασίασε, για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 70' ο Αγόρος Ν. με έξοχο σουτ.
Καλή η διαιτησία του κ. Γείτονα

Ξεκίνημα με πολλές υποσχέσεις για τις Καρυές
Υπό το βλέμμα του Σάκη Κουβεντάρη, ο οποίος δεν σταμάτησε λεπτό να δίνει οδηγίες στους παίκτες του, οι Καρυές ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ' Ερασιτεχνικής, κερδίζοντας το Μπισδουνάκι με το εντυπωσιακό 7-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ευρεία αυτή νίκη συνδυάστηκε με ωραίο ποδόσφαιρο, καλή κυκλοφορία της μπάλας και γκολ με ωραίους συνδυασμούς.
Με τη συμπλήρωση του πρώτου 40λεπτου οι γηπεδούχοι προηγούνταν στο σκορ με 6-0, με τέρματα που σημείωσαν οι Γάγας (3), Τάτσης (2) και Μπάρκας. Στην επανάληψη έγινε απλά... συντήρηση δυνάμεων και σε πιο χαλαρούς ρυθμούς ο Καραγιώργος με προσωπικό του τέρμα έβαλε... το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.

Με γκολ από τα αποδυτήρια η Πρωτόπαππα
Χάρη σε γκολ του Τσανακτσίδη με σουτ στο 6', η Πρωτόπαππα πήρε τη νίκη επί της αξιόμαχης Περιβλέπτου με 1-0.
Το παιχνίδι, ωστόσο, παρά το «φτωχό» σκορ είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η Περίβλεπτος, πίεσε και έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τους Πασχάλη και Τσόλη στο 27' και 36' αντίστοιχα, όμως οι προσπάθειες τους σταμάτησαν στο δοκάρι.
Στην επανάληψη, η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχασαν κλασικές ευκαιρίες, με τους Ρίζο, Πασχάλη και Τσόλη, τα τετ-α-τετ των οποίων έφυγαν άουτ. Η Πρωτόπαππα, από την άλλη, θα μπορούσε να «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς με τον Τσανακτσίδη, που πλάσαρε δύο φορές άουτ σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Περιβλέπτου.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης, δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ ποδοσφαιριστών και φιλάθλων. Με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων, ωστόσο, τα πνεύματα ηρέμησαν.
Διαιτήτευσε ο κ. Ζαμπαλάς.

Μοιρασιά στη Βουνοπλαγιά
Το τελευταίο 15λεπτο είχε όλη την ουσία στο γήπεδο της Bουνοπλαγιάς όπου οι επιθέσεις πήραν φωτιά. Η τοπική ομάδα και η Ανατολή αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2 (0-1 ημίχρονο). Η Ανατολή (που αγωνίζονταν από το 60' με παίκτη λιγότερο λόγο αποβολής του Τάτση) προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η Βουνοπλαγιά κατάφερε και τις δύο φορές που βρέθηκε πίσω στο σκορ να ισοφαρίσει και μάλιστα αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να πάρει και το τρίποντο